ako nemaš nalog

Sveže začinsko bilje

Datum: 28.09.2011

Saksije začinskog bilja ulepšaće vašu kuhinju, a vaša jela će biti ukusnija nego ikada! Iskoristite kuhinjski prozor i napravite svoj mali, aromatični vrt. Uživaćete u mnoštvu mirisa. Pretvarajte se da ste u Italiji uz bosiljak, ili u Grčkoj uz origano posetite mediteran i donesite ga na svoj sto!

Peršun

Peršun je dvogodišnja biljka koja se sadi u rano proleće i treba joj 6 nedelja da isklija. Otporna je i laka za uzgajanje. Listovi peršuna se koriste kao mirišljavi začin i mogu se brati čim biljka dovoljno ojača. Koren se koristi u supi kao dodatak zeleni. Otporna je na mraz pa se može gajiti i napolju.

Ruzmarin

Ruzmarin je višegodišna, grmasta biljka koja raste u umerenom klimatskom pojasu, pa se  može gajiti samo unutra. U saksijama kao dekorativna biljka koja raste do dva metra prijatnog mirisa. Koristi se kao začin, sveži i suvi listići usitnjeni ili ne kako želite. Posebno je popularan u Italiji i Francuskoj, a dobro ide uz razne sosove i kao marinada crvenim mesima.

Bosiljak

Bosiljak je jednogodišna, aromatična biljka koju možete gajiti i napolju. Raste do 50cm ali niže sorte su aromatičnije. Najbolje listove koje hoćete da sušite uberite pre cvetanja. Suvi začin hermetički zatvorite i čuvajte na suvom i tamnom mestu. Italijanski način čuvanja: sveže listove redjajte u teglu posolite i prelite maslinovim uljem, a zatim držite u frižideru. Bosiljak možete koristiti kao začin uz sva jela od paradajiza, uz meso, ribu ili gde god volite.

Origano

https://www.flickr.com/photos/cookbookman/

Origano je višegodišnja začinska biljka koju možete gajiti u saksiji ili u bašti. Spada u jako aromatične, mirisne biljke i često se koristi kao sveži ili sušeni začin. Dodaje se mesima, sosovima, jelima sa paradajizom i naravno uvek na pici. Dobar začin za probavu i bolove u želudcu, jetru, creva i ceo sistem za varenje.

Nana

Višegodišnja biljka koja se jako lako održava zasadite je, umereno zalivajte i svakih godinu ili dve izvadite iz saksije razdvojte koren na više delova pa posadite ponovo. Sveži listovi se koriste kao začin i imaju jako lep i osvežavajući miris mente, stavljaju se pred kraj jela i sprečavaju grčeve, pospešuju probavu. Sušeni listovi se koriste za čaj.

Lovor

Lovor je višegodišnja biljka koja može lako da se uzgaja u saksiji polako raste i treba ga jednom godišnje orezivati. Koristimo sušeno lišće lovora kao začin ali je dobar i za konzervisanje voća.

https://www.flickr.com/photos/quirky/

Ljuta papričica

Paprika je jednogodišnja biljka i jako dekorativno će izgledati u vašoj kuhinji sa malim papričicama u crvenoj, žutoj ili zelenoj boji. Paprika se može koristiti sveža, sušena ili konzervirana i jako je zdrava za organizem sa puno vitamina. Ljuta paprika popravlja apetit i probavu a dobra je i protiv prehlade.

Žalfija

Žalfija je višegodišnji polugrm koji možemo lako uzgajati u saksiji na osunčanoj strani. Žalfija ima jak, aromatičan miris i gorak ukus pa se koristi u malim količinama, kao sveže ili sušene listiće. Odličan je dodatak divljači, morskoj ribi, svinjetini, piletini, jagnjetini i svim vrstama marinada i pečenica.

Sušenje začinskog bilja

Da di ste neke začine koristili prvo morate da ih osušite. To možete na dva načina: Prvi način je da odabrano lišće i grančice zavežete u vezicu pa okačite da se suši na hladno i tamno mesto. Drugi način je da listiće i grančice stavite u tepsiju, koju ćete staviti u polu zatvorenu pećnicu zagrejanu na do 40 stepeni. Gotove začine hermetički zatvoriti i ostaviti na hladno i mračno mesto.

Zamrzavanje začina

Željene začine možete zamrznuti tako što ćete listiće usitniti i nasuti u kalup za pravljenje kockica leda dosuti po malo vode i zalediti. Izvaditi kockice i staviti u plastičnoj kesi u zamrzivač. Koristiti kockice po potrebi.

Komentari

[Ukupno: 0 ]

Novisaveti

  • Posni kolači na 10 načina

    Počinje vreme posta isprobajte najbolje posne recepte za kolače. Deset isprobanih recepata za posne, zdrave i ukusne kolače.

    Savet »
  • Posna testenina na 5 načina

    Testenina, a zdrava! Pripremite 5 ukusnih lakih recepata za posnu testeninu bogatu i kremastu a zdravu sa morskim plodovima, paradajizom, pešurkama, tunjevinom.

    Savet »
  • Slatka zimnica na 11 načina

    Slatka zimnica na 11 načina je savet koji sadrži 11 recepata za najsladju slatku zimnicu. Uživajte tokom hladnih zimskih dana u ukusima leta. Napravite pekmez od šljiva, slatko od jagoda, sok od višanja, džem od borovnice, slatko od šljiva i ostale ukusne poslastice.

    Savet »
  • Zimnica na 12 načina

    Zimnica na 12 načina je pravi savet za pripremu zimnice sa isprobanim receptima za ukusnu i zdravu zimnicu. Napravite ajvar, prženu papriku, turšiju, kisele krastavce, barenu papriku, kiseli kupus, kečap, kuvani paradajiz, šampinjone, cveklu, mlevenu paradajiz salatu i paradajiz sa belim lukom i bosiljkom.

    Savet »
  • Piletina iz rerne na 9 načina

    Piletina iz rerne na 9 načina je odličan savet koji u sebi sadrži 9 odličnih recepata kako da pripremite najsočniju i najhrskaviju piletinu a da za to koristite rernu koja će vam sve olakšati. Piletina sa krompirom, Pileći bataci sa medom, Pita sa belim mesom i šampinjonima, Piletina sa trapist sirom iz rerne, Piletina u sosu od belog luka, Ljuta pileća krilca, Rolovana piletina, Piletina sa šampinjonima u umaku od crnog vina, Piletina sa krompirom i paradajizom.

    Savet »
  • Supe i čorbe na 8 načina
  • Najbrži sitni kolači za slavu
  • Letnje salate na 8 načina
  • Krompir na 12 načina
  • Čokoladna jaja